A VI. Silver Axe művelet során 1203 tonna hamisított és illegális növényvédő szert vontak ki a piacról
2021. január 13. és április 25. között tartott az Europol a Silver Axe VI. összehangolt művelete, amelynek célja a hamisított és illegális növényvédő szerek kereskedelmének megakadályozása volt. A közös akcióban 35 ország bűnüldöző hatóságai vettek részt (27 EU tagállam, és 8 Unión kívüli ország). A globális műveletet az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO), az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF), az Európai Bizottság SANTE Főigazgatósága, az Európai Növényvédelmi Szövetség (CropLife Europe) támogatta.
A művelet során a bűnüldöző hatóságok hamisítványok, tiltott és illegálisan importált termékek értékesítésének megakadályozására fókuszáltak az online és offline csatornákon egyaránt. Ellenőrzéseket hajtottak végre a szárazföldi és tengeri határokon, a szárazföldi piacokon, a csomagküldő szolgálatoknál és az online piactereken. Az illegális növényvédő szerekkel való visszaélés, a hamisított vagy rosszul felcímkézett termékek kereskedelmétől kezdve a tiltott anyagok, illegális behozataláig terjed. Ázsia és Dél-Ázsia továbbra is az illegális növényvédő szerek fő forrása, az Europol az online értékesítésük növekedését észlelte.
A Silver Axe VI eredményei:
- 12 letartóztatás (7 Olaszországban és 5 Spanyolországban);
- 763 bejelentett jogsértés;
- 268 lefoglalás, ezen belül:
- Összesen 1203 tonna illegális növényvédő szer:
- 100 tonna hamis növényvédő szeret lefoglaltak az eladónál, a gyártónál és a logisztikai társaságnál;
- 82 tonna növényvédő szer vélhetően hamisított és jelenleg vizsgálják
- Összesen 1203 tonna illegális növényvédő szer:
Az illegális növényvédő szerek magas környezeti kockázatot hordoznak
A növényvédőszer-gyártás és forgalmazás szigorú szabályozási rendszerre épül, a növényvédőszerek a világ legjobban szabályozott termékei közé tartoznak. Az ellenőrizetlen hatóanyagok kifejezetten veszélyesek a környezetre és az emberi egészségre. Az olcsóbb és illegális hatóanyagok használata a termőföldek és egyéb ökoszisztémák pusztulásához vezethet.
Catherine De Bolle az Europol ügyvezető igazgatójának nyilatkozata: „Az elmúlt hat évben az Silver Axe művelet egyre több bűnüldöző hatóságot és partnert hozott össze azok ellen, akik veszélyeztetik közegészségügyet és a biztonságunkat. A lenyűgöző mennyiségű, több mint 1000 tonna lefoglalt illegális növényvédőszer egyértelműen bizonyítja, hogy együtt jobban tudjuk biztosítani az uniós polgárok biztonságát és a környezet védelmét.”
Christian Archambeau, az EUIPO ügyvezető igazgatójának nyilatkozata: „Ez egy újabb példa arra, hogy a nemzeti és EU-s bűnüldöző hatóságok és egyéb ügynökségek közös munkája hogyan hozhat változást azáltal, hogy eltüntetik a piacról azokat a hamisított, szabályozatlan és gyakran veszélyes termékeket, amelyek nemcsak a fogyasztóknak ártanak, de végzetes kimenetelűek a környezetre is.”
Ville Itälä, az OLAF ügyvezető igazgatójának nyilatkozata: „Az OLAF büszke arra, hogy szerepet játszik az illegális növényvédőszerek elleni folyamatos harcban. A gyanús szállítmányok és tevékenységek azonosításában és nyomon követésében szerzett egyedülálló tapasztalatunk ismét hozzájárult a VI. Silver Axe művelet kiváló eredményeihez.
Géraldine Kutas, a CropLife Europe ügyvezető igazgatójának nyilatkozata: „Az ipar és az Europol közötti együttműködés a tiltott növényvédő szerek területén most fontosabb, mint valaha. A Termőföldtől az Asztalig stratégia célkitűzéseinek megvalósítása érdekében biztosítanunk kell, hogy hamis és illegális növényvédő szerek ne kerüljenek be az európai piacra.”
Összesen 3771 tonna illegális növényvédőszert foglaltak le az első Silver Axe művelet óta
A Silver Axe akció eredetileg azért jött létre, hogy összehangolt módon reagáljon az illegális növényvédőszerek kereskedelmére. Az elmúlt hat Silver Axe művelet során összesen 3771 tonna illegális növényvédőszert foglaltak le. Az Europol koordinálta a műveletet, elősegítette az információcserét, valamint operatív és stratégiai elemzési támogatást nyújtott.
Résztvevő országok
Ausztria, Belgium, Bulgária, Horvátország, Ciprus, Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Franciaország, Finnország, Németország, Görögország, Magyarország, Írország, Olaszország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovák Köztársaság, Szlovénia, Svédország, Spanyolország, Ausztrália, Brazília, Kolumbia, Svájc, Ukrajna, az Egyesült Királyság, Norvégia és az Egyesült Államok. >>>
Forrás: Europol