A Magyar Növényvédelmi Szövetség (NSZ/HuCPA) fő feladata a növényvédőszer-gyártó és/vagy forgalmazó – Magyarországon bejegyzett – gazdasági vállalkozások szakma-specifikus érdekképviselete.
A Szövetség tagjai a kutatás, fejlesztés, gyártás – környezetet is védő – szigorú normáinak betartásán túl felelősséget éreznek a növényvédő szer forgalmazás és felhasználás körülményeinek alakulásáért is.
Éppen ezért küldetésünknek tekintjük a felhasználók és a fogyasztók tájékoztatását az iparág tevékenységéről, az elért tudományos eredmények ismertetését, a termékek helyes alkalmazásának elősegítését, különös tekintettel a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokra, az emberi egészség és a környezet védelmére.
Történetünk
Az NSZ 2004. június 2-án alakult meg, Növényvédőszer-gyártók és Importőrök Szövetsége Egyesület néven, a korábbi MAVESZ – Növényvédőszer-ipari Szakmai Szövetség tagjaiból.
Szövetségünk 2005-ban társult tagként csatlakozott az Európai Növényvédelmi Szövetséghez (European Crop Protection Association: ECPA), amelynek rendes tagja.
2017 közepe óta Magyar Növényvédelmi Szövetségként (Hungarian Crop Protection Association, HuCPA) folytatjuk tevékenységünket.
Az NSZ elősegíti
- a növényvédő szerek biztonságos kezelését, felhasználását
- a hazai és európai szabályozások összehangolását a növényvédő szerek engedélyezését gyártását, formálását, csomagolását, terjesztését, címkézését és alkalmazását illetően
- a növényvédő szerek ésszerű, biztonságos felhasználását a mezőgazdasági területeken, beleértve az integrált növényvédelem elveit és a környezet minőségének megőrzését
NSZ célja és feladatai
- Képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit.
- Ellátja a tagok közötti egyeztetést és kapcsolattartást.
- Figyelemmel kíséri a hazai és külföldi fejlesztési, termelési, kereskedelmi és gazdasági folyamatokat és ezek alapján szakmai információkat nyújt a tagoknak.
- A tagok közös érdekeinek megfelelően szolgáltatási tevékenységet is folytat.
- Kezdeményezi, koordinálja, szervezi az összehangolt fellépést mindazon kérdésekben, amelyek a tagok közös érdekeinek érvényre juttatása körében felmerülnek, így különösen az alábbi ügyekben:
- a szakmai érdekek képviselete a jogalkotásban és a hatóságként működő szervezeteknél
- tagjainak érdekében és megbízásából szerződéses kapcsolatok létesítése és ellátása nemzeti és a nemzetközi szövetségekkel, intézményekkel (pl. ECPA)
- az iparág általános érdekeit segítő információs és prognosztikai rendszerek működtetése
- a közvélemény tájékoztatása az ipar tevékenységéről, ismertetve a termékek területén elért tudományos haladást és a termékek alkalmazását, különös tekintettel a fenntartható mezőgazdaságra és környezetvédelmre.
Szervezeti felépítés
Az NSZ döntéshozó testülete a Közgyűlés, amely határozatainak végrehajtásáért a 3 évre választott 5 tagú elnökség a felelős.
Elnök:
Kovács Gyula (FMC)
Elnökségi tagok:
Hajnal Gábor (BASF)
Kratancsik Elvira (Bayer)
Czigány Tibor (Nufarm)
Dobai Tibor (Syngenta)
Ügyvezető igazgató:
Görög Róbert
Szakbizottságok
Az NSZ Közgyűlése a növényvédőszer-ipar érdekeinek megfelelően létrehozhat szakbizottságokat, az elnökség pedig ad hoc bizottságokat létesíthet.
Az érdekképviseleti tevékenység a tagvállalatok kijelölt szakembereiből álló és a Közgyűlés által létrehozott Műszaki és Kereskedelmi Szakbizottságok keretében valósul meg. A Műszaki Szakbizottság elnöke Kratancsik Elvira (Bayer). A Műszaki Szakbizottság munkáját segíti az Engedélyezési és a Fenntarthatósági és Érdekképviseleti Munkacsoport, ezek vezetői József Csilla (Syngenta) és Szalkai Gábor (Bayer).
Szervezeti ábra
Tagjaink
A Magyar Növényvédelmi Szövetségnek 15 vállalat tagja. A tagsági viszonyt a rendes tagok esetében a Közgyűlés, a társult tagoknál az elnökség hagyja jóvá.
Taglista és belépési nyilatkozat